Książki, które warto przeczytać
Ostatnia aktualizacja 4 grudnia 2021
Liczba polecanych książek
Spis treści
- Jakie książki warto przeczytać (nie tylko o biznesie)
- Książki jakie warto przeczytać – lista
- Antykruchość – Nassim Taleb
- Esencjalista – Greg Mckeown
- The Checklist Manifesto – Atul Gawande
- The End of Average – Todd Rose
- Wywieranie wpływu na ludzi – Robert Cialdini
- Upside of stress – Kelly McGonigal
- Factfulness – Hans Rosling
- Siła Nawyku – Charles Duhigg
- Atomic Habits – James Clear
- Pułapki myślenia – Daniel Kahneman
- Książki o biznesie, które warto przeczytać
- Książki o zarządzaniu, które warto przeczytać
- Książki o sprzedaży, które warto przeczytać
- Książki o marketingu, które warto przeczytać
Są książki, które trzeba przeczytać i takie, które warto przeczytać.
Tak właśnie podzielę ten wpis, będę go aktualizował z czasem i z każdą kolejną pozycją, którą uznam za wartościową, choć podejrzewam, że słabsze książki też się tu znajdą, ale wyjaśnię dlaczego tutaj są.
Jako że zajmuję się marketingiem internetowym, to moje zawodowe zainteresowania czytelnicze oscylują właśnie wokół tego tematu. Dlatego będą to głównie pozycje skupiające się na rozwoju biznesu, sprzedaży, marketingu i rozwoju osobistym (ale tym prawdziwym, jeśli można to tak nazwać).
Warto dodać, że większość z tych książek słucham w formie audiobooków i w języku angielskim. Podaję więc tytuł oryginału. Przy każdej książce jest link do Audible.com – jeśli nie masz tam jeszcze konta, to możesz za darmo dostać jedną z tych książek (lub dowolnie inną).
A tutaj znajdziesz wszystkie książki, które przeczytałem (zacząłem uzupełniać to dopiero od początku 2019)

Jakie książki warto przeczytać (nie tylko o biznesie)
Znajdziesz tutaj zbiór wszystkich książek, które polecam. Obecnie są one ułożone w pięć kategorii:
- Książki fundamentalne, czyli takie, które każdy powinien znać
- Książki o biznesie
- Książki o zarządzaniu
- Książki o sprzedaży
- Książki o marketingu
Pierwsza część zawiera rzeczywiście zbiór książek, które moim zdaniem stanowią fundament do działania w biznesie. I nie ważne co robisz – warto je przeczytać. Będą to pozycje psychologiczne (Pułapki myślenia) lub zmieniające całkowicie paradygmat (Antykruchość) – pozwalające spojrzeć inaczej, nawet gdy nie będziesz się zgadzać z hipotezami autora.
Druga i trzecia część to szeroko pojęty biznes i zarządzanie. Okazuje się, że typowo marketingowych pozycji nie ma zbyt wiele. A jeśli są, to nie warto ich tutaj przytaczać. Głównie dlatego, że do budowania strategii (Twojego „dlaczego”, jak nazywa to np. Simon Sinek), potrzebujesz bardziej ogólnych narzędzi i spojrzenia z góry. A same narzędzia często zmieniają się co kilka lat. Trudno więc żeby jakaś pozycja była cały czas aktualna.
Tak, jeśli chodzi o marketing, to trzeba po prostu być na bieżąco. Właśnie dlatego znajdziesz tu ciekawe pozycje, które mają Cię zainspirować do spojrzenia inaczej na to co robisz.
Czwarta część to książki sprzedażowe. Sprzedajemy zawsze i ciągle. Czasem będzie to idea, a czasem pomysł. Nie zawsze sprzedajemy za pieniądze. A negocjacje są wszędzie.
W tym zbiorze znajdują się książki, które o sprzedaży traktują w ten „właściwy” sposób. Taki, który buduje relacje i nie prowadzi do oszukiwania drugiej strony. Sprzedaż jest ważna, nikt jej prawie nie lubi, a otacza nas.
Wiem, że trudno jest przekonać osoby nie zajmujące się „typową” sprzedażą do zagłębienia się w ten obszar, niemniej – na pewno warto.
Piaty element to ksiażki o marketingu. Gdzie wspominam również o problemie jaki mam z tymi tytułami.
Książki jakie warto przeczytać – lista
Liczba polecanych inspirujących książek
Zacznę od tej kategorii, ponieważ, tak jak z budowaniem domu, trzeba zacząć od fundamentów. Te tytuły znacznie ułatwią poruszania się w świecie biznesu i nie tylko.
Przy każdej z tych pozycji mógłbym napisać:
- absolutny must read,
- bardzo polecam,
- książka zmieniająca perspektywę,
- w końcu ktoś wyjaśnił najważniejsze kwestie.
Ale nie będę. Możesz więc użyć tych linijek do każdej książki, która się tutaj znajduje.
Antykruchość – Nassim Taleb

Wiele osób się nie zgodzi z tezami tej książki. Wiele osób przeczyta i zapomni. Zawarte w niej tezy są co najmniej kontrowersyjne. Ale i tak uważam, że każdy powinien przeczytać tę książkę.
Zdaję sobie również sprawę, że może być (i będzie) niewłaściwie interpretowana. Słuchając jej, nie mogłem się oprzeć porównaniu Taleba (autora książki) z Nietzsche, który, podobnie, miał bardzo wnikliwe spojrzenie. To jest tak, jakby ktoś jednym zdaniem obejmował całość. Szalenie trudna sztuka, również dlatego, że trudno to zrozumieć. Dodatkowo, duże niezrozumienie idei płynących ze słów obu panów i pewien specyficzny sposób bycia i komunikacji, który może drażnić.
No dobrze, ale co tam jest takiego?
Rozwijana koncepcja antykruchości sugeruje, że są rzeczy kruche, wytrzymałe i antykruche. Filiżanka jest krucha, kamień będzie wytrzymały, ale antykruche będzie coś co pod presją (oczywiście do pewnego stopnia) będzie działać, a nawet się ulepszać.
Ciało człowieka jest antykruche w takim kontekście, że potrafi się samo regenerować, walczyć z chorobami. Codziennie też walczy z grawitacją, siłą, która ciągnie nas w dół i wzmacnia jednocześnie nasze mięśnie.
Ale autor mówi również o innych rzeczach. Np. koncepcja jatrogenii przypadła mi bardzo do gustu. Jest to działanie (przykłady głównie płyną z medycyny, ale można to odnieść bardzo szeroko), ingerencja w system, które nie są potrzebne, bo system (organizm) sam sobie powinien poradzić. Przez co osłabiamy go. Mogą to być niepotrzebnie brane antybiotyki, wycinanie migdałków czy polityka prewencyjna rządu.
Podkreślę to jeszcze raz: jest duża szansa, że się nie zgodzisz z tezą tej książki, ale warto ją poznać.
Pełny polski tytuł i link do książki: The End of Average: How We Succeed in a World That Values Sameness
Pełny angielski tytuł i link do książki: The End of Average: How We Succeed in a World That Values Sameness
Esencjalista – Greg Mckeown

Być może, żeby docenić tę pozycję trzeba mieć nieco fundamentów. A to dlatego, że autor często ślizga się obok niektórych pojęć. Nawiązuje np. do budowania nawyków i książki (Siła nawyku). Jednak kluczowe jest to, że robi to dokładnie w sposób, którego uczy – trafia w sedno.
Wciągnąłem ją w dwa wieczory. I miałem wrażenie, że nie ma tam niepotrzebnych zdań i akapitów. Wszystko jasno zmierzało do pokazania, że:
Mniej, ale lepiej.
A co to oznacza? Chociażby to, że nie mamy czasu zrobić wszystkiego. Trzeba to przyjąć i wybierać rzeczy, które są dla nas istotne. Jak np. jeśli nie jesteś pewny na 90%, to odpowiedź brzmi „nie”.
Jest to na pewno pozycja, która zwiększa świadomość i pokazuje w jaki sposób i dlaczego warto bardzo uważnie wybierać to co się robi w życiu.
Pełny tytuł książki: Esencjalista. Mniej, ale lepiej
The Checklist Manifesto – Atul Gawande

Zrobić sobie listę to nic trudnego. Prawda? Nie!
Pokazują to liczne przykłady, gdzie rutynowe działania , które wydawałoby się, że znamy i potrafimy robić idą nie tak jak powinny.
Autor wskazuje, że kluczowa jest komunikacja i dobra checklista.
A dobra checklista to taka, która jest prosta (nie zawiera zbyt wiele elementów) i czytelna, która ułatwia komunikowanie się wszystkich i dzięki temu zapobiega problemom.
Jeśli znasz siłę „Switch”, to znajdziesz ciekawe podobieństwo między historią z Wietnamu, a przykładem mydła w Pakistanie.
To jest problem ze wszystkimi checklistami w ogóle procesami. Nawet jak działają to ludzie wolą nowe narzędzie nową technologię, bo to daje bardziej namacalne (w cudzysłowie) wyniki.
Gawande wskazuje, że wymuszenie odzywania się przez członków zespołu potrafi uratować życie. I pokazuje ciekawe przykłady czy to ze stołu operacyjnego czy to kokpitu samolotu pasażerskiego
Taka checklista, w której jest miejsce na pauzę i na dyskusję, a także na zapoznanie się z sytuacją daje większą moc sprawcza (także osobie, która może mieć „słabszą” pozycję w grupie).
Pełny tytuł książki: The Checklist Manifesto. How To Get Thing Right
The End of Average – Todd Rose

Czy możesz sobie wyobrazić, że kiedyś fotele w myśliwcach wojskowych były standardowe? Nieważne, czy masz 170 czy 190 cm wzrostu. Przez długi czas nie było wiadomo dlaczego było tyle wypadków, aż okazało się, że średnia miara, którą używano od dawna – od dawna się już nie sprawdza.
W tej pozycji poznasz powody, dla których wyciąganie średniej nie jest skuteczne, a często nawet krzywdzące. Łatwo to przenieść na biznes.
W proponowanym jaggedness principle („zasada poszarpania” – w dosłownym tłumaczeniu) wskazuje coś, co od dawna mocno we mnie rezonuje – kontekst. Tak wiele zależy od kontekstu. Plus wystarczy dodać kolejny wymiar i nasza średnia robi się coraz bardziej skomplikowana i często nie daje już tak jednoznacznych wyników (choćbyśmy bardzo tego chcieli).
Pełny tytuł i link do książki: The End of Average: How We Succeed in a World That Values Sameness
Wywieranie wpływu na ludzi – Robert Cialdini

Te przykłady słyszał już każdy, nawet ten, kto nie czytał tej książki.
- przyniesienie coli, a później proszenie o kupienie kuponu na loterię
- chęć skopiowania kilku stron w kopiarce i jako wyjaśnienie podanie „bo muszę skserować”
- przyklejenie naklejki do okna odnośnie kampanii społecznej, a potem (żeby być konsekwentnym) zrobienie jeszcze dalszego kroku
To tylko kilka z klasycznych przykładów kim jesteśmy, co robimy, a także dlaczego postępujemy tak, a nie inaczej.
Reguła wzajemności, społeczny dowód słuszności, reguła lubienia i sympatii, reguła autorytetu, reguła niedostępności oraz reguła zaangażowania i konsekwencji, to są reguły, które musi poznać każdy znas.
Cialdini robi to w błyskotliwy sposób. Czyta się więc doskonale. I warto wracać do tej klasycznej pozycji.
Pełny tytuł i link do książki: Influence: The Psychology of Persuasion
Upside of stress – Kelly McGonigal

Być może widziałeś tego Ted’a -> https://www.ted.com/talks/kelly_mcgonigal_how_to_make_stress_your_friend?language=pl
Jeśli nie, to na pewno warto od tego zacząć. Książkę też warto przeczytać (nie jest tak, jak w przypadku „Zacznij od dlaczego” – że wystarczy obejrzeć 18 minutowego Ted’a, a książki już nie).
McGonigal wskazuje dużo szerszy kontekst stresu. Wywraca jego pojmowanie do góry nogami i pokazuje: w jaki sposób go wykorzystać, dlaczego i w jaki sposób jest dla nas dobry i co może dać prosta zmiana podejścia do stresu.
Jakbym miał podsumować w jednym zdaniu, to: autorka wskazuje, że już zmiana podejścia do stresu i uznanie go za coś dobrego może mieć ogromny wpływ na nasze życie.
Factfulness – Hans Rosling

Mimo wszystko nasz świat w pewnych obszarach ma się coraz lepiej. Gdy weźmiemy pod uwagę np. bardzo pozytywną statystykę, że już 90% populacji na świecie ma dostęp do szczepionek. Że poziom ubóstwa spada. Wprawdzie nadal dotyczy około miliarda ludzi na świecie, ale jeszcze nigdy nie mieliśmy tak dobrych statystyk.
Autor wskazuje, że musimy patrzeć na rzeczywistość bardzo uważnie. Podaje fajny przykład, że noworodek, który jest obecnie w inkubatorze, jego stan jest zły, ale się poprawia – wcale nie oznacza to, że jest dobrze, ale na pewno jest lepiej. A to ważne rozróżnienie.
Jest to podróż, którą każdy powinien odbyć. Patrząc na świat przez pryzmat bardziej aktualnych danych i walcząc z przyzwyczajeniami i ograniczeniami jakie posiadamy w widzeniu rzeczywistości.
Jeśli przeczytasz, to na pewno docenisz doskonały przykład z chęcią dania komuś w twarz. To pokazuje, że świat jest nieco bardziej skomplikowany i trudno jest znaleźć proste i jednoznaczne odpowiedzi – mimo że czasem by się chciało.
Pełny tytuł i link do książki: Factfulness: Ten Reasons We’re Wrong About The World – And Why Things Are Better Than You Think
Siła Nawyku – Charles Duhigg

Autor jest dziennikarzem. Więc z dużą gracją prezentuje temat, pokazując wyniki badań w sposób strawny i miły do czytania. I nie piszę tego absolutnie jako zarzut. Ponieważ przedstawia w swojej książce właśnie to, co znajduje się w tytule, czyli ogromną siłę nawyków, które budujemy, często nieświadomie.
Pokazuje ciekawe przykłady osób, które nie pamiętając niczego, podążają utartymi przez siebie ścieżkami nawyków.
Pokazuje również, w jaki sposób można budować nowy nawyk i z czym jest to związane. Nareszcie będziemy mogli odczarować takie stwierdzenia jak „zdolny, ale leniwy” – coś co słyszałem wielokrotnie będąc dzieckiem.
No i oczywiście pojawia się właśnie tutaj wspaniała anegdota (nieco przerażająca, ale pokazująca również wiele) o tym, ile informacji o sobie zostawiamy w świeci cyfrowym i jak to na nas wpływa.
Chodzi o historię amerykańskiej sieci Target, w której to pewien zdolny analityk stworzył algorytm, który z dużą dokładnością typował kobiety w ciąży – tylko po tym, w jaki sposób poruszają się po stronie.
Pełny angielski tytuł i link do książki: The Power of Habit: Why We Do What We Do in Life and Business
Pełny polski tytuł i link do książki: Siła nawyku: Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie
Atomic Habits – James Clear

Czytałem „Siłę nawyku”, to chyba tego nie muszę już czytać. Tak myślałem przez długi czas, ale jako że polecił mi tę pozycję znajomy, którego opinię sobie cenię, to sprawdziłem.
Warto było.
Ta pozycja jest o wiele bardziej „praktyczna”, jeśli mogę tak to ująć. Opiera się na bardzo systematycznym opisaniu i rozbiciu nawyków na czynniki pierwsze. Autor oferuje również mnóstwo dodatkowych materiałów, które mają pomagać na każdym z etapów.
To jest główna różnica między Duhigg’iem, który opowiada wiele ciekawych anegdot i historii (i jest w tym bardzo dobry). Clear natomiast pisze jedynie o budowaniu nawyków i na tym, co dookoła.
Chociażby o tym, że jak o sobie myślimy, tak budujemy nawyki. Jednym z prostych zabiegów jest zadanie sobie pytania przed zrobieniem czegoś „złego”:
Czy ktoś, kto dba o zdrowie zjadłby tę czekoladę? Oczywiście nie twierdzę (i autor również), że to panaceum, ale jest to jeden z ciekawszych tricków (lekarze go nienawidzą).
Pełny angielski tytuł książki: Atomic Habits. An Easy & Proven Way to Build Good Habits & Break Bad Ones
Pułapki myślenia – Daniel Kahneman

Czytałem tę pozycję już bardzo dawno temu. Pamiętam tylko jakie wrażenie na mnie wywarła. Pamiętam również trzy:
- Powrót do średniej – pokazany na różnych przykładach, ale izraelscy piloci jakoś najbardziej mi utkwiły. Polegało to na tym, że szkolący byli przekonani, że po negatywnym feedbacku dla pilotów, ci się poprawiali, a prawda była nieco inna
- Dwa systemy – kwintesencja całej książki, mamy dwa systemy, działa albo jeden albo drugi, oba są ważne i trzeba sobie zdawać sprawę jak i kiedy działają
- Intuicja – jedno z ważniejszych dla mnie odkryć. Czym jest intuicja, jak działa. Kahneman badał brokerów na Wall Street i sugerował, że ich intuicje są nietrafne – jakby wybrać losowo – wyszło by na to samo. Potem jednak skonfrontował swoje poglądy z kimś, kto do tematu podszedł inaczej i tu dopiero wyszły ciekawe rzeczy.
Na pewno było tam dużo więcej rzeczy, ale to było tak dawno, że może należałoby odświeżyć tę pozycję?
Pełny tytuł i link do książki: Thinking, Fast and Slow
Książki o biznesie, które warto przeczytać
Liczba polecanych książek o zarządzaniu
Te książki o biznesie pokazują jak inni (często zachodni przedsiębiorcy) działają i odnoszą sukces.
Oczywiście znajdzie się również kapitan amerykańskiej nuklearnej łodzi podwodnej, który z jednej z najgorzej ocenianych jednostek, tworzy najlepiej działającą. Będzie również człowiek, który twierdzi, że żeby osiągnąć sukces, wcale nie trzeba się skalować i rozwijać w nieskończoność.
Jednym słowem, tutaj znajdziesz tytuły, które dadzą do myślenia, pomogą spojrzeć z innej perspektywy i być może sprawią, że zmienisz lub przetestujesz coś u siebie.
Nie będzie tu żadnych prawd objawionych – choć są autorzy, którzy w ten sposób próbują przekazać swoją historię. Zawsze jednak warto patrzeć na to z dystansem.
Wskazuję to jednak tylko tytuły, które mnie zainteresowały i zainspirowały. Także korzystaj i czytaj.

Lista książek o biznesie i zarządzaniu

- zarządzanie zmianą – zarówno w organizacji jak i w sobie
- pokazywaniem w jaki sposób myśleć o biznesie
- sposoby działania – konkretne, niemal gotowe systemy do zarządzania
- Company of one – Paul Jarvis
- Strategia błękitnego oceanu – W. Chan Kim
- Built to Last – Jim Collins
- Good to Great – Jim Collins
- Profit First – Mike Michalowicz
- The Hard Thing About Hard Things – Ben Horowitz
- Good Strategy Bad Strategy – Richard Rumelt
Pełną listę wraz z krótką recenzją znajdziesz tutaj.
Książki o zarządzaniu, które warto przeczytać
Liczba polecanych książek o zarządzaniu
Te książki o biznesie pokazują jak inni (często zachodni przedsiębiorcy) działają i odnoszą sukces.
Oczywiście znajdzie się również kapitan amerykańskiej nuklearnej łodzi podwodnej, który z jednej z najgorzej ocenianych jednostek, tworzy najlepiej działającą. Będzie również człowiek, który twierdzi, że żeby osiągnąć sukces, wcale nie trzeba się skalować i rozwijać w nieskończoność.
Jednym słowem, tutaj znajdziesz tytuły, które dadzą do myślenia, pomogą spojrzeć z innej perspektywy i być może sprawią, że zmienisz lub przetestujesz coś u siebie.
Nie będzie tu żadnych prawd objawionych – choć są autorzy, którzy w ten sposób próbują przekazać swoją historię. Zawsze jednak warto patrzeć na to z dystansem.
Wskazuję to jednak tylko tytuły, które mnie zainteresowały i zainspirowały. Także korzystaj i czytaj.

Lista książek o zarządzaniu

Tu znajdują się tytuły obejmujące trzy główne obszary:
- zarządzanie zmianą – zarówno w organizacji jak i w sobie
- sposoby działania – konkretne, niemal gotowe systemy do zarządzania
- Measure What Matters – John Doerr
- Turn the Ship Around! – L. David Marquet
- Predictably Irrational – Dan Ariely
- Strategia błękitnego oceanu – W. Chan Kim
- Switch – Dan & Chip Heath
- Pięć dysfunkcji pracy zespołowej – Patrick Lencioni
- High Output Management – Andrew S. Groove
- Nawyk Coachingu – Michael Bungay Stanier
- Good Authority – Jonathan Raymond
Pełną listę wraz z krótką recenzją znajdziesz tutaj.
Książki o sprzedaży, które warto przeczytać
Liczba polecanych książek sprzedażowych
Książki o sprzedaży źle się kojarzą. Cała sprzedaż źle się kojarzy.
Wg mnie bierze się to z faktu, że jest wielu (jak w każdej branży) złych sprzedawców. Naciągaczy, nachalników, ludzi, którzy wierzą w triki sprzedażwe i niewłaściwą manipulację – dającą jedynie krótkoterminowe korzyści.
Dla mnie sprzedaż jest czymś innym.
Nie chciałbym tu sugerować (jak np. Seth Godin w swojej książce „To jest marketing”), że mamy jakąś misję, czy że zmienaimy świat. Co to, to nie.
Ale:
Ludzie lubią kupować, ale nie lubią jak się im sprzedaje
Możesz im pomóc wybrać właściwy produkt czy usługę – jeśli znasz się na temacie i potrafisz doradzić.
Jeśli wiesz, że masz dobry produkt, warto nauczyć się go sprzedawać. Proponować innym i jeśli okaże się, że komuś przyniesie wartość – sprzedać.
Poniżej wrzucam listę części książek, ale jeśli jesteś zainteresowany pełną listą, to zobacz wpis: Książki o sprzedaży, które warto przeczytać.

Kilka książek o sprzedaży i negocjacji
Wszystkie książki o sprzedaży mają często wspólny mianownik: chodzi o dostarczanie wartości.
Dalej możemy je podzielić na dwie kolejne:
- bardziej ogólne – mówiące o założeniach sprzedaży – ale często z konkretnymi pomysłami (np. Bettger)
- taktyczne – czyli bardzo konkretne sposoby prowadzenia negocjacji (aż do proponowania konkretnego procesu sprzedaży – jak np. Sandler, czy taktyk negocjacyjnych – Voss)
Czytając wszystkie te pozycje warto mieć coś do pisania pod ręką. Na pewno warto również nie próbować wprowadzić wszystkich pomysłów od razu. Daj sobie czas i wprowadzaj i testuj je systematycznie.
Zobacz co się sprawdza, a co nie do końca. Najważniejsze jednak jest to, żeby dać wartość.
- Fanatical prospecting – Jeb Blount
- Sprzedaż metodą SPIN – Neil Rackham
- Pitch Anything – Oren Klaff
- You Can’t Teach a Kid to Ride a Bike at a Seminar – David H. Sandler
- Never Split a Difference – Chris Voss
- Sprzedaż bez sprzedawania – Paweł Fortuna
- Jak przetrwać i odnieść sukces w biznesie – Frank Bettger
Jeśli chcesz zobaczyć pełną listę książek o sprzedaży, które rekomenduję – zerknij tutaj.
Książki o marketingu, które warto przeczytać
Liczba polecanych książek marketingowych
Mam duży problem z tematem marketingu. jest on dla mnie tak mocno zakorzeniony w biznesie i zarządzaniu, że deneruje mnie jak jest spychany na dalszy plan. To marketing niejako tworzy wizję przedsiębiorstwa i nakreśla sposób, w jaki będziemy się komunikować, do kogo będziemy się komunikować, czyli – jak będziemy sprzedawać.
Oznacza to, że marketing nie może mieć podrzędnej roli, a często sami marketerzy sprowadzają go do takiej roli. Wskazując jeszcze narzędzia (które oczywiście są ważne) deprecjonują szerszy obraz, co ma złe skutki zarówno dla biznesu jak i marketerów.
We wpisie książki marketingowe, które warto przeczytać piszę o tym nieco więcej i wskazuję też kilka pozycji, które moim zdaniem warto przeczytać. Miłej lektury!

Kilka książek o marketingu
W książkach o marketingu trudno jest znaleźć coś nowego. Bo większość koncepcji, które powstały lata temu – cały czas się trzymają.
Mam jeszcze do nadrobienia kilka klasyków i będę je tutaj sukcesywnie dodawał.
Nie będę jednak pokazywał książek narzędziowych, będą to raczej pozycje szerzej traktujące marketing – moim zdaniem, tak, jak należy go traktować.
- Differentiate or Die – Jack Trout
- Fioletowa krowa – Seth Godin
- The 1-Page Marketing Plan – Allan Dib
Początkowa i skormna lista książek, a jeśli chcesz zobaczyć pełną listę, kliknij tutaj.