Książki o zarządzaniu, które warto przeczytać
Ostatnia aktualizacja 31 października 2020
Liczba polecanych książek o biznesie
Spis treści
- Jakie książki o zarządzaniu, warto przeczytać
- Measure What Matters – John Doerr
- Good to Great – Jim Collins
- Turn the Ship Around! – L. David Marquet
- Predictably Irrational – Dan Ariely
- Pięć dysfunkcji pracy zespołowej – Patrick Lencioni
- Switch – Dan & Chip Heath
- High Output Management – Andrew S. Groove
- Nawyk Coachingu – Michael Bungay Stanier
- Good Authority – Jonathan Raymond
- Jakie książki biznesowe polecacie?
Zarządzanie to bardzo trudne słowo. Jest wiele stylów zarządzania – od bardzo strukturalnego i hierarchicznego, po mityczny już turkus.
Tutaj przedstawię jednak ksiązki o zarządzaniu, które mnie się spodobały. A będą to książki które:
- mówią o zarządzaniu zmianą zarówno w organizacji – Turn the Ship Around, jak i indywidualnie (Siła nawyku)
- w jasny sposób pokazują całą metodykę zarządzania celami organizacji (Measure What Matters)
- mówią o „wrażliwości/bezbronności” – vulnerability – to bardzo trudne do przetłumaczenia słowo, ale staje się dla mnie istotą pracy z ludźmi (Brene Brown świetnie o tym pisze)
Będą to książki, które wskazują jak zmienić siebie i organizację. Jak przewodzić i jak szerzyć idee warte szerzenia. Co (wg mnie) ciekawe, większość pozycji tutaj wskazanych będzie mocno naciskała na to, że żeby być dobrym liderem, musisz być dobrym człowiekiem.
Bez prawdziwego dbania o drugiego człowieka i chęci jego rozwoju i wzrostu – niczego nie osiągniesz. Bardzo często jest to niezrozumiane i deprecjonowane. Ale moje doświadczenia potwierdzają tę tezę. Być może to „confirmation bias” (błąd haurystyczny polegający na szukaniu tylko informacji potwierdzających już posiadane stanowisko).
Niemniej, zapraszam do lektury.

Jakie książki o zarządzaniu, warto przeczytać
Bycie liderem i zarządzanie zespołem jest jedną z najtrudnijeszych rzeczy. Bierzesz bowiem odpowiedzialność za innych. Dodatkowo zazwyczaj wiąże się to ze zmianą Twojej roli: ze specjalisty na lidera. A to jedna z trudniejszych transformacji. Wymagane są do tego zupełnie inne kompetencje i właśnie o nich będziemy tutaj rozprawiać.
Zwróć jednak uwagę, że te rozróżnienia na książki fundamentalne, czy biznesowe jest sztuczne. Te wszystkie tytuły krążą wokół tego samego tematu – jak odnieść sukces. Każda z nich skupia się na nieco innym aspekcie, a czasem się one przeplatają.
Starałem się dobrać tutaj właściwy „złoty środek”. Czy mi się to udało? Możesz samodzielnie ocenić.

Measure What Matters – John Doerr

To się przyda tylko wtedy, gdy chcesz osiągnąć w swoim życiu i biznesie nieco więcej.
Truizmem będzie, jeśli napiszę, że ktoś kto wie, gdzie zmierza dojdzie tam zdecydowanie szybciej.
OKRy to na powierzchni proste narzędzie. Jednak jego opanowania może być szalenie trudne. Ale ktoś kto to zrobi osiągnie o wiele wiele więcej.
Nie podam Ci jeszcze swojego kejsa. Może za jakiś czas będę mógł zaktualizować ten wpis i napisać coś zupełnie innego. Ale może wystarczą Ci opowieści od Google, czy One – fundacji, którą założył Bono.
System Objectives oraz Key Results sprawdza się, trzeba przestrzegać tylko kilku reguł i oczywiście nie poddawać się. Bo wdrożenie (każdego) systemu zawsze jest trudne i liczyć się trzeba z oporem do zmiany. Jeśli chcesz się zainspirować i poznać naprawdę solidne narzędzie, to Measure What Matters jest lekturą obowiązkową.
Pełny tytuł i link do książki: Measure What Matters: How Google, Bono, and the Gates Foundation Rock the World with OKRs
Good to Great – Jim Collins

Autor książki jest naukowcem i podszedł do tematu tak metodycznie, jak tylko się dało. Ale nie zabiera to ani grama z przyjemności słuchania.
Jim Collins wziął na warsztat duże firmy, które przez 15 lat z rzędu wykazywały bardzo duże wzrosty. Dodatkowo, żeby nie było mowy o pomyłce zestawił je z podobnymi firmami (ten sam segment) z tego samego czasu. I zaczął zadawać pytanie: co powoduje, że te firmy są tak dobre. A reszta to już po prostu historia, którą chce się czytać.
- To on ukuł powiedzenie „get the right people on the bus” – sugerując, że najpierw musisz znaleźć odpowiednich ludzi, a potem zacząć zmianę.
- To on pokazuje koncepcję lidera „level 5 leadership”, które to dopiero daje szansę na osiągnięcie sukcesu.
- To on proponuje analogię lisa, który ma wiele sztuczek w zanadrzu, ale nie potrafi przechytrzyć jeża, który nauczył się jednej rzeczy i robi ją dobrze – zawsze wygrywając
A to dopiero początek.
Autor znajduje więc coś więcej niż korelacje w tym co przynosi długoterminowe efekty w zarządzaniu przedsiębiorstwem.
Pełny tytuł i link do książki: Good to Great: Why Some Companies Make the Leap and Others Don’t
Turn the Ship Around! – L. David Marquet

Jaka jest różnica między pytaniem, czy mogę coś zrobić, a zadeklarowaniem, że coś zamierzam zrobić?
Oprócz tego, że środowisko musi sprzyjać – czyli zarząd musi wspierać samodzielność, a nie tylko o tym mówić, to będzie to różnica miedzy kimś, kto bierze odpowiedzialność, a kimś to tylko wykonuje polecenia.
Kapitan nuklearnej łodzi podwodnej opowiada o tym w jaki sposób zrobić to i jeszcze wiele, wiele innych rzeczy. Wszystko po to, żeby stworzyć środowisko lider-lider, a nie lider-podwładny.
Pozycja warta polecenia i warto ją przeczytać. Dostaniesz konkretne wskazówki jak można to zrobić, a czyta się dobrze, bo jest to tak na prawdę historia pewnej łodzi podwodnej i kapitana, który nią zarządzał.
Pełny tytuł i link do książki: Turn the Ship Around!: A True Story of Turning Followers into Leaders
Predictably Irrational – Dan Ariely

Nie będę tutaj oryginalny, ale też ta pozycja taka nie jest, więc powinno wyjść na to samo.
Warto przeczytać, żeby zobaczyć, że nic się nie zmieniło w zachowaniach ludzkich.
Warto przeczytać, żeby wiedzieć jakie mechanizmy nami rządzą i nawet jak będziemy to wiedzieć – to i tak zrobimy dokładnie tak samo.
Warto również mieć cały czas z tyłu głowy, że nie jesteśmy racjonalni i decyzje podejmowane są trochę za nas. Znając te mechanizmy być może będziemy mieć minimalnie większe szasne w starciu z rzeczywistością.
Jest tutaj sporo anegdot, jak np. o czarnych perłach, ale nie jest to niesamowita książka. Niemniej, znalazła się na mojej liście.
Pełny tytuł i link do książki: Predictably Irrational, Revised and Expanded Edition: The Hidden Forces That Shape Our Decisions
Pięć dysfunkcji pracy zespołowej – Patrick Lencioni

Miałem zazwyczaj okazję czytać bardzo słabe wersje „business fable” – czyli fabularyzowanej opowieści, której celem jest przekazanie idei autora. Bardzo dużo takich elementów zawiera „Mit przedsiębiorczości”, a w pełni opowieścią jest „Jednominutowy manager” (obu tych książek jakoś mocno nie polecam). Ale to jest jeden z wyjątków.
Rewelacyjnie poprowadzona narracja, która w bardzo nienachalny sposób wskazuje dynamikę działania grupy i co można lub nawet należy zrobić, żeby ta grupa była „zdrowa”.
Tytułowymi dysfunkcjami są:
- brak zaufania
- brak konstruktywnego konfliktu
- brak zaangażowania
- unikanie odpowiedzialności
- brak dbałości o wyniki
Ułożone jest to w formie piramidy (zaufanie jako fundament, a wyniki jako czubek).
Krótka i warto do niej wracać. Podkreśla rolę właściwego zespołu w roli przywódcy. Bo nie chodzi o to, żeby mieć świetnych specjalistów, ale takie osoby, które będą częścią zespołu i będą w stanie go budować.
Pełny tytuł angielski książki: The Five Dysfunctions of a Team: A Leadership Fable
Switch – Dan & Chip Heath

Zarządzanie zmianą jest trudne. Wymagamy, żeby inni do okoła rozumieli, że mają coś zrobić i potem to po prostu zrobić.
A tak świat nie działa.
Chip i Dan proponują koncepcję jeźdźca, słonia i warunków (ścieżki).
- jeździec to nasz rozum, który musi rozumieć dlaczego coś mamy zrobić
- słoń to emocje. Jeśli emocje przejmą kontrolę, to żadna logika nie jest w stanie go przekonać
- ścieżka to droga, którą podążamy – może ona ułatwić lub przeszkadzać
Dopiero, gdy połączymy jedno z drugim, możemy mieć nadzieję, że zmiana się zadzieje.
Autor pokazuje kilka przykładów, bardzo spektakularnych przykładów. Ale każdy z nas może dostrzec podobny schemat wokół siebie. I o to właśnie chodzi, żebyśmy dostrzegali schematy, a nie mówili za każdym razem „no przecież napisałem maila w tej sprawie!”.
Pełny tytuł i link do książki: Switch: How to Change Things When Change Is Hard
High Output Management – Andrew S. Groove

Wyobraź sobie czarne pudełko. Wkładasz coś do niego, a potem wyciągasz. Na takim doskonałym przykładzie Andy opisuje cały proces „tworzenia”. Autor pochodzi oczywiście z firmy produkcyjnej, ale pokazuje, jak to przełożyć gdzie indziej.
Czyli wkładamy mamy coś do stworzenia i w czarnej skrzynce dzieje się cała magia, to są nasze procesy. Jako menadżerowie nie możemy zobaczyć wszystkiego. Dlatego kluczowe jest stworzenie „okien” w odpowiednich miejscach. Dzięki temu kontrolujemy strategiczne obszary produkcji – czyli sprawdzamy, co wychodzi z czarnej skrzynki.
To jest generalna idea. Ale Groove idzie dalej. Podaje bardzo konkretne przykłady co to oznacza i jak z tym pracować.
Zawsze używaj (w połączeniu) jakościowych oraz ilościowych KPI. Dla przykładu: wielkość sprzedaży plus marża na sprzedaży. Kontrola jakości, gdy wkład jest jeszcze mały (zmiana kursu jest wtedy mniej kosztowna).
Autor opowiada również o strukturze organizacji, motywacji pracowników, ich szkoleniu.
Zdecydowanie warto przeczytać tę pozycję.
Pełny tytuł książki: High Output Management
Nawyk Coachingu – Michael Bungay Stanier

szę zacząć od tego, że w Polsce jest duży problem z okładkami. Fajne i interesujące książki, które dostają przekład na nasz język ojczysty dostają brzydkie okładki.
Z tą pozycją jest podobnie. A treść jest naprawdę warta przeczytania.
Dodam jeszcze tylko, że ta książka jasno pokazuje, że książki czytane dla samego czytania to niemal strata czasu. To bardzo konkretny poradnik. Zawiera 7 bardzo ważnych pytań i implikacji za nimi idących.
Każde pytanie wprowadza do czegoś i pomaga coś osiągnąć, do czegoś dojść.
Natomiast jeśli, tak jak ja, nie będziesz z nich korzystać, to ta wiedza się zmarnuje.
Jakie to pytania?
- Pytanie wprowadzające – O czym myślisz?
- Pytanie mocne – I co jeszcze?
- Pytanie ukierunkowujące uwagę – Co stanowi tu dla ciebie prawdziwe wyzwanie?
- Pytanie bazowe – Czego chcesz?
- Pytanie leniwe – Jak mogę pomóc?
- Pytanie strategiczne – Jeżeli się na to zdecydujesz, z czego będziesz musiała zrezygnować?
- Pytanie kształcące – Co było dla ciebie najbardziej przydatne?
Patrząc sobie na te pytania można mieć wrażenie, że to banalne lub bardzo proste. Żeby się przekonać, że tak nie jest:
a) przeczytaj tę ksiązkę
b) zacznij je stosować
Pełny tytuł do książki: Nawyk Coachingu. Mów mniej, pytaj więcej i stań się lepszym liderem
Good Authority – Jonathan Raymond

Nie musisz być wielkim przywódcą żeby wiedzieć jak nim być.
Robiąc to staniesz się nim.
Spodobał mi się ten cytat. Choć wydaje mi się, że słabo go przetłumaczyłem z angielskiego.
Jest parę rzeczy, które mi nie pasuje w tej książce, ale jest też dużo bardzo wartościowej wiedzy. Jak np. schemat rozmawiania z pracownikami
Chodzi tutaj o koncepcję „5 steps to hold people accountable”
Fajne jest to, że dochodząc do kolejnego kroku nie ma żadnego zaskoczenia. Komunikujesz bardzo jasno już od samego początku – czego oczekujesz.
Dalej znajdziesz jeszcze archetypy pracodawców, które są ciekawe i całkiem przydatne. Są też archetypy pracowników, które wg mnie w ogóle nie były trafione.
I na koniec wspomnę jeszcze o micie superbohatera.
Żyjemy w błędnym przekonaniu, że będziemy świetni jeśli będziemy naprawiać rzeczy. Jeśli będziemy „ratować” innych, w różny sposób, czy to ich wyręczając, czy pokazując rozwiązanie. A to nie o to chodzi, chodzi o to że mamy pozwalać ludziom robić rzeczy, a nie ich wyręczać tylko pozwalać im się rozwijać. To jest dużo trudniejsze. I teraz jak to piszę, to mam wrażenie, że to takie oczywiste, ale ta metafora superbohatera bardzo mi się podobała.
Autor sugeruje, żeby być bardziej jak Yoda, a mniej jak Superman.
Pełny tytuł do książki: Good Authority: How to Become the Leader Your Team Is Waiting for
Jakie książki biznesowe polecacie?
Okej. Wiesz już, jakie książki polecam. A czego brakuje na tej liśćie? Na pewno masz w głowie tytuły, które są absolutnym must read.
Podziel się swoją propozycją – napisz komentarz lub bezpośrednio do mnie, jak Ci wygodniej.